Jak korzystać z DocStop

Jeśli zachoruje Pan(i) na drodze lub poczuje nagły ból, nie powinien(a) Pan(i) kontynuować jazdy. Może Pan/Pani stanowić zagrożenie dla siebie i innych użytkowników dróg. Przyjmowanie środków przeciwbólowych lub innych leków bez porady lekarskiej może również prowadzić do ograniczenia zdolności prowadzenia pojazdu.

Jeśli więc zachoruje Pan/Pani na drodze, proszę zadzwonić na bezpłatną infolinię DocStop pod numer 008000 DOCSTOP (008000 3627867) lub znaleźć punkt DocStop z lekarzem i parkingiem dla ciężarówek w pobliżu swojej lokalizacji na naszej mapie lokalizacji lub w aplikacji dla kierowców.

WAŻNE: DocStop nie ma lekarzy przyjeżdżających na parking dla ciężarówek lub do obszaru usług.

Najpierw proszę udać się do jednego z ponad 1200 punktów DocStop z parkingiem dla ciężarówek. Poinformują oni Państwa o najlepszym sposobie dotarcia do najbliższego lekarza.

W przypadku choroby lub urazu zagrażającego życiu, proszę natychmiast zadzwonić na pogotowie ratunkowe pod numer 112.

Lekarze i kliniki w sieci DocStop pomagają głównie w przypadku "drobnych" chorób, z którymi zwykle udają się Państwo do lekarza rodzinnego, takich jak silne przeziębienia, ciągłe bóle głowy, nagły ból pleców lub ból zęba.

W przypadku wszystkich chorób zagrażających życiu, utraty przytomności, zatrzymania oddechu, poważnych obrażeń, takich jak złamania lub rany z dużą utratą krwi, prosimy dzwonić na pogotowie ratunkowe pod numer 112.

Nawet drobne choroby, takie jak ból zęba, ból pleców, ciągły ból głowy lub ciężka grypa, mogą osłabić koncentrację kierowcy ciężarówki, a tym samym jego zdolność do prowadzenia pojazdu. Wizyta u zarejestrowanego lekarza może tu pomóc.

W przypadku wszystkich chorób zagrażających życiu, utraty przytomności, zatrzymania oddechu, poważnych obrażeń, takich jak złamania lub rany z dużą utratą krwi, prosimy dzwonić na pogotowie ratunkowe pod numer 112.

Poniżej znajdą Państwo mapę ze wszystkimi punktami kontaktowymi DocStop z lekarzami w okolicy. Lokalizacje te są również wymienione w wielu aplikacjach dla kierowców. Wystarczy kliknąć ikonę DocStop w pobliżu swojej lokalizacji, aby uzyskać dane kontaktowe i wskazówki dojazdu do punktu kontaktowego i najbliższego gabinetu lekarskiego. W przypadku korzystania ze smartfona trasę do najbliższego lekarza można bardzo łatwo wyświetlić za pomocą Map Google.

Inną opcją jest zadzwonienie na bezpłatną infolinię DocStop pod standardowy międzynarodowy numer 008000 DOCSTOP (008000 3627867). Pracownicy infolinii zapytają o lokalizację i podadzą najbliższy punkt kontaktowy, a także dane kontaktowe gabinetu lekarskiego lub kliniki.

Tak, wszyscy lekarze w sieci DocStop znajdują się w niewielkiej odległości od parkingu dla ciężarówek - średnio nie dalej niż 1,4 km. Punkty kontaktowe pokazane na mapie znajdują się zazwyczaj na przystankach i parkingach, przy firmach transportowych lub firmach świadczących usługi dla pojazdów użytkowych, gdzie chorzy kierowcy mogą zazwyczaj bezpłatnie zaparkować na czas wizyty u lekarza. W wielu punktach kontaktowych znajdują się osoby kontaktowe, które mogą udzielić bardziej szczegółowych informacji na temat najbliższego lekarza i sposobu dotarcia do niego.

 

Zespół DocStop działa całkowicie na zasadzie wolontariatu, usługa skierowania jest bezpłatna dla kierowców, podobnie jak korzystanie z infolinii. Koszty leczenia pokrywa kasa chorych, podobnie jak w przypadku lekarza pierwszego kontaktu. Lekarze rozliczają się bezpośrednio z kasą chorych, za pomocą zagranicznego bonu ubezpieczenia zdrowotnego lub płatności gotówkowej.

 

Nie, usługa DocStop jest bezpłatna dla wszystkich kierowców ciężarówek. Członkostwo w stowarzyszeniu DocStop für Europäer e.V. nie jest wymagane.

 

Czym jest DocStop?

DocStop für Europäer e.V. to stowarzyszenie non-profit, które działa na rzecz poprawy opieki medycznej dla kierowców ciężarówek i autobusów w trasie. W przeciwieństwie do pracowników biurowych, kierowcy ciężarówek nie mogą po prostu odwiedzić swojego lekarza rodzinnego, jeśli zachorują w trasie. Dlatego członkowie DocStop dobrowolnie pracowali nad stworzeniem sieci lekarzy i punktów kontaktowych, w których zawodowi kierowcy mogą szybko i łatwo uzyskać pomoc medyczną. Obecnie sieć obejmuje ponad 1200 punktów kontaktowych i lekarzy. Punkty kontaktowe DocStop z opieką medyczną w pobliżu istnieją już w Niemczech, Austrii, Francji i Danii.

Bezpłatna infolinia DocStop pod międzynarodowym standardowym numerem 008000 DOCSTOP (008000 3627867) zapewnia kierowcom informacje o lekarzu w pobliżu ich lokalizacji. Wszystkie punkty kontaktowe DocStop i lekarzy można również znaleźć na stronie internetowej stowarzyszenia i w wielu aplikacjach dla kierowców.

Oprócz zapewniania opieki medycznej na drodze, DocStop działa również na rzecz poprawy warunków pracy i życia kierowców ciężarówek. W tym celu DocStop uruchomił na przykład inicjatywę SaniStop, aby zapewnić kierowcom łatwy dostęp do pryszniców, umywalni i toalet na drodze.

Więcej informacji na temat stowarzyszenia DocStop für Europäer e.V. można znaleźć tutaj (w języku angielskim) >.