Ako používať DocStop

Ak sa vám na ceste urobí zle alebo pocítite náhlu bolesť, nemali by ste pokračovať v jazde. Mohli by ste ohroziť seba aj ostatných účastníkov cestnej premávky. Užívanie liekov proti bolesti alebo iných liekov bez lekárskeho odporúčania môže tiež viesť k zníženiu schopnosti viesť vozidlo.

Ak teda na ceste ochoriete, zavolajte na bezplatnú horúcu linku DocStop na číslo 008000 DOCSTOP (008000 3627867) alebo si na našej mape polohy alebo v aplikácii pre vodičov nájdite výdajné miesto DocStop s lekárom a parkoviskom pre nákladné vozidlá v blízkosti vašej polohy.

DÔLEŽITÉ: V rámci služby DocStop neprichádzajú lekári na parkovisko pre kamióny ani do servisnej zóny.

Najskôr prejdite na jedno z viac ako 1200 miest odovzdania DocStop s parkoviskom pre kamióny. Tam vám povedia, ako sa najlepšie dostať k najbližšiemu lekárovi.

V prípade život ohrozujúceho ochorenia alebo úrazu okamžite volajte záchrannú službu na čísle 112.

Lekári a kliniky v sieti DocStop pomáhajú najmä pri "menších" ochoreniach, s ktorými by ste bežne navštívili rodinného lekára, ako sú silné prechladnutie, neustále bolesti hlavy, náhle bolesti chrbta alebo zubov.

Pri všetkých život ohrozujúcich ochoreniach, bezvedomí, zástave dýchania, vážnych poraneniach, ako sú zlomeniny alebo rany s veľkou stratou krvi, volajte záchrannú službu na čísle 112.

Aj menšie ochorenia, ako napríklad bolesť zubov, chrbta, neustála bolesť hlavy alebo silná chrípka, môžu zhoršiť koncentráciu vodiča nákladného vozidla, a tým aj jeho schopnosť viesť vozidlo. Tu môže pomôcť návšteva registrovaného lekára.

Pri všetkých život ohrozujúcich ochoreniach, bezvedomí, zástave dýchania, vážnych zraneniach, ako sú zlomeniny alebo poranenia s veľkou stratou krvi, volajte záchrannú službu na čísle 112.

Nižšie nájdete mapu so všetkými kontaktnými miestami DocStop s lekármi v okolí. Tieto miesta sú uvedené aj v mnohých aplikáciách pre vodičov. Stačí kliknúť na ikonu DocStop v blízkosti vašej polohy a získate kontaktné údaje a pokyny na cestu ku kontaktnému miestu a najbližšej ordinácii lekára. Pri použití so smartfónom možno trasu k najbližšiemu lekárovi veľmi jednoducho zobraziť pomocou aplikácie Google Maps.

Ďalšou možnosťou je zavolať na bezplatnú horúcu linku DocStop na medzinárodné štandardné číslo 008000 DOCSTOP (008000 3627867). Pracovníci horúcej linky sa opýtajú na polohu a poskytnú najbližšie kontaktné miesto, ako aj kontaktné údaje ordinácie alebo kliniky lekára.

Áno, všetci lekári v sieti DocStop sa nachádzajú neďaleko parkoviska pre kamióny - v priemere nie ďalej ako 1,4 km. Kontaktné miesta zobrazené na mape sa zvyčajne nachádzajú na odpočívadlách a parkoviskách, pri dopravných spoločnostiach alebo spoločnostiach poskytujúcich služby pre úžitkové vozidlá, kde môžu chorí vodiči zvyčajne bezplatne parkovať počas návštevy lekára. Na mnohých kontaktných miestach sa nachádzajú kontaktné osoby, ktoré môžu poskytnúť podrobnejšie informácie o najbližšom lekárovi a o tom, ako sa k nemu dostať.

 

Tím DocStop pracuje výlučne na dobrovoľnej báze, služba odporúčaní je pre vodičov bezplatná, rovnako ako používanie horúcej linky. Náklady na ošetrenie hradí zdravotná poisťovňa, rovnako ako u všeobecného lekára. Lekári sa zúčtovávajú priamo so zdravotnou poisťovňou prostredníctvom poukazu zahraničnej zdravotnej poisťovne alebo platbou v hotovosti.

 

Nie, služba DocStop je pre všetkých vodičov nákladných vozidiel bezplatná. Členstvo v združení DocStop für Europäer e.V. sa nevyžaduje.

 

Čo je DocStop?

DocStop für Europäer e.V. je neziskové združenie, ktoré sa snaží zlepšiť zdravotnú starostlivosť o vodičov nákladných vozidiel a autobusov na cestách. Na rozdiel od kancelárskych pracovníkov nemôžu vodiči nákladných vozidiel v prípade ochorenia na cestách jednoducho navštíviť svojho rodinného lekára. Preto členovia DocStop dobrovoľne pracovali na vybudovaní siete lekárov a kontaktných miest, kde môžu profesionálni vodiči rýchlo a jednoducho získať lekársku pomoc. V súčasnosti táto sieť zahŕňa viac ako 1 200 kontaktných miest a lekárov. Kontaktné miesta DocStop s lekárskou starostlivosťou v okolí už existujú v Nemecku, Rakúsku, Francúzsku a Dánsku.

Bezplatná horúca linka DocStop na medzinárodnom štandardnom čísle 008000 DOCSTOP (008000 3627867) poskytuje vodičom informácie o lekárovi v blízkosti ich bydliska. Všetky kontaktné miesta DocStop a lekárov nájdete aj na webovej stránke združenia a v mnohých aplikáciách pre vodičov.

Okrem poskytovania zdravotnej starostlivosti na cestách sa združenie DocStop snaží aj o zlepšenie pracovných a životných podmienok vodičov nákladných vozidiel. Na tento účel spoločnosť DocStop napríklad spustila iniciatívu SaniStop, ktorej cieľom je poskytnúť vodičom jednoduchý prístup k sprchám, umyvárňam a toaletám na cestách.

Ďalšie informácie o združení DocStop für Europäer e.V. nájdete tu (v angličtine) >.